Uczniowie
Prawa i obowiązki uczniów
Prawa ucznia
Uczeń ma prawo do:
- właściwie zorganizowanego procesu kształcenia zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej;
- opieki wychowawczej i warunków pobytu w szkole zapewniających bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej, bądź psychicznej oraz ochronę
i poszanowanie jego godności; - korzystania z pomocy doraźnej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w tym
z pomocy finansowej w postaci stypendium szkolnego zgodnie z odrębnymi przepisami; - życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym;
- swobody wyrażania myśli i przekonań, w szczególności dotyczących życia, a także światopoglądowych i religijnych, jeśli nie narusza tym dobra innych osób;
- sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny oraz ustalonych sposobów kontroli postępów w nauce;
- uzyskania informacji o terminach prac klasowych co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem;
- uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce;
- rozwijania osobowości, talentów oraz zdolności umysłowych i fizycznych;
- korzystania z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego i zawodowego;
- korzystania pod opieką nauczycieli z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki podczas zajęć pozalekcyjnych;
- wpływania na życie szkoły przez działalność samorządową oraz zrzeszania się
w organizacjach działających na terenie szkoły; - korzystania z opieki pielęgniarskiej;
- bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych;
- wglądu na terenie szkoły, w obecności nauczyciela do swoich sprawdzonych i
ocenionych prac pisemnych
Obowiązki ucznia1. Uczeń ma obowiązek przestrzegania postanowień zawartych w statucie oraz ustaleń władz szkolnych, a zwłaszcza:
- systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i w życiu szkoły;
- brać udział we wszystkich zaplanowanych w planie lekcji danego oddziału
zajęciach edukacyjnych; - przedstawiać nauczycielom uczącym pisemną informacje od rodziców
o ewentualnym zwolnieniu z danej lekcji przed wyjściem ze szkoły: - przygotowywać się do zajęć poprzez wykonywanie prac pisemnych, zbieranie
materiału przedmiotowego, czytanie tekstów źródłowych i lektur szkolnych lub
inny sposób proponowany przez nauczyciela; - podczas zajęć szkolnych:
- właściwie się zachowywać,
- uczestniczyć w realizowanych zadaniach, ćwiczeniach;
- wykonywać polecenia nauczycieli;
- prowadzić zeszyty przedmiotowe;
- być wyposażonym w schludne i obłożone podręczniki, przybory szkolne
i lektury; - zachowywać ład i porządek;
- przestrzegać zasad dyscypliny pracy;
- przejawiać aktywność w zakresie treści lekcji;
- tworzyć atmosferę skupienia przy twórczej pracy;
- uczestniczyć w dyskusjach związanych z tematem lekcji.
- właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz uczniów;
- przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli i
innych pracowników szkoły, a szczególnie:
- przeciwstawiania się przejawom wulgarności i brutalności;
- szanowania poglądów i przekonań religijnych innych ludzi;
- okazywania szacunku dorosłym i kolegom;
- szanowania godności i nietykalności osobistej własnej i innych;
- dbałości o wizerunek ucznia i dobre imię szkoły.
- dbać o własne życie, zdrowie i higienę;
- korzystać z pomieszczeń sanitarnych zgodnie z wymogami higieny i kultury osobistej;
- nosić strój dostosowany do miejsca pobytu, charakteru zajęć oraz rodzaju wydarzenia szkolnego (np. lekcja, uroczystość, wycieczka, teatr, lekcja wychowania fizycznego), niezagrażający bezpieczeństwu i umożliwiający udział w zajęciach;
- nosić strój galowy podczas uroczystości szkolnych i egzaminów, zgodnie z przyjętymi zasadami;
- dbać, aby codzienny strój był czysty, schludny i dostosowany do warunków szkolnych, nie naruszał godności własnej ani innych osób oraz nie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa;
- niekorzystania w czasie wszystkich zajęć z telefonu komórkowego i
innych urządzeń telekomunikacyjnych, elektronicznych bez zezwolenia nauczyciela; - zakładać obuwie zmienne po wejściu do budynku szkoły;
- pozostawienia okrycia wierzchniego w szatni;
- zadośćuczynienia wyrządzonych szkód;
- dbałości o wspólne dobro, ład i porządek w szkole, w szczególności:
- szanowania mienia własnego i cudzego;
- niezaśmiecania pomieszczeń, utrzymywania ich w czystości i porządku,
zmiany obuwia; - nieniszczenia ścian, elewacji budynku, sprzętu.
- podporządkowania się zaleceniom dyrektora, rady pedagogicznej, nauczycieli;
- nieprzynoszenia przedmiotów oraz ozdób o dużej wartości (cennych) lub zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu. Za zaginięcie bądź zniszczenie przedmiotów szkoła nie ponosi odpowiedzialności;
- przestrzegania regulaminów pracowni;
- informowania nauczycieli o wszelkich urazach i wypadkach oraz zniszczeniach.
- W szkole nie dopuszcza się:
- noszenia przez uczniów ozdób (długie kolczyki, kolczyki w nosie, korale, wisiory, duże pierścionki i bransolety) ze względów bezpieczeństwa;
- fotografowania i nagrywania osób bądź mienia szkolnego podczas przerw, zajęć lekcyjnych oraz osób i zdarzeń poza szkołą w czasie klasowych bądź szkolnych wyjść w ramach zajęć edukacyjnych (z wyjątkiem sytuacji związanej z wykonaniem projektu bądź promocją szkoły, wyłącznie pod nadzorem nauczyciela).
- nieuzasadnionego (inne niż zalecenia zdrowotne) noszenia nakryć głowy podczas pobytu w szkole.
- palenia tytoniu, e-papierosów, picia alkoholu oraz zażywania narkotyków, dopalaczy oraz namawiania innych do ich stosowania.
- Uczeń ma obowiązek przychodzić punktualnie na lekcje.
- Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed swoją pierwszą lekcją oraz opuszczają szkołę bezpośrednio po zakończeniu swoich zajęć (uczniowie miejscowi, nie korzystający z opieki świetlicowej).
- Uczniowie mają obowiązek przebywać na terenie szkoły w czasie planowanych zajęć
i przerw międzylekcyjnych. Obowiązuje zakaz opuszczania terenu szkoły. - Uczniowie zobowiązani są do posiadania butów na zmianę na białych lub jasnych,
gumowych podeszwach, np. trampki lub tzw. „halówki", czyste i zasznurowane. - Uczeń może skorzystać bezpłatnie z telefonu szkolnego w wyjątkowych sytuacjach
losowych bądź zdrowotnych.