• Uczniowie

  • Uczniowie

          • Prawa i obowiązki uczniów

          • Prawa ucznia

            Uczeń ma prawo do:

            1. właściwie zorganizowanego procesu kształcenia zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej;
            2. opieki wychowawczej i warunków pobytu w szkole zapewniających bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej, bądź psychicznej oraz ochronę
              i poszanowanie jego godności;
            3. korzystania z pomocy doraźnej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w tym
              z pomocy finansowej w postaci stypendium szkolnego zgodnie z odrębnymi przepisami;
            4. życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym;
            5. swobody wyrażania myśli i przekonań, w szczególności dotyczących życia, a także światopoglądowych i religijnych, jeśli nie narusza tym dobra innych osób;
            6. sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny oraz ustalonych sposobów kontroli postępów w nauce;
            7. uzyskania informacji o terminach prac klasowych co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem;
            8. uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce;
            9. rozwijania osobowości, talentów oraz zdolności umysłowych i fizycznych;
            10. korzystania z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego i zawodowego;
            11. korzystania pod opieką nauczycieli z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki podczas zajęć pozalekcyjnych;
            12. wpływania na życie szkoły przez działalność samorządową oraz zrzeszania się
              w organizacjach działających na terenie szkoły;
            13. korzystania z opieki pielęgniarskiej;
            14. bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych;
            15. wglądu na terenie szkoły, w obecności nauczyciela do swoich sprawdzonych i

             ocenionych prac pisemnych


            Obowiązki ucznia

            1. Uczeń ma obowiązek przestrzegania postanowień zawartych w statucie oraz ustaleń władz szkolnych, a zwłaszcza:

            1. systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i w życiu szkoły;
            2. brać udział we wszystkich zaplanowanych w planie lekcji danego oddziału
               zajęciach edukacyjnych;
            3. przedstawiać nauczycielom uczącym pisemną informacje od rodziców
              o ewentualnym zwolnieniu z danej lekcji przed wyjściem ze szkoły:
            4. przygotowywać się do zajęć poprzez wykonywanie prac pisemnych, zbieranie
               materiału przedmiotowego, czytanie tekstów źródłowych i lektur szkolnych lub
               inny sposób proponowany przez nauczyciela;
            5. podczas zajęć szkolnych:
            1. właściwie się zachowywać,
            2. uczestniczyć w realizowanych zadaniach, ćwiczeniach;
            3. wykonywać polecenia nauczycieli;
            4. prowadzić zeszyty przedmiotowe;
            5. być wyposażonym w schludne i obłożone podręczniki, przybory szkolne
              i lektury;
            6. zachowywać ład i porządek;
            7. przestrzegać zasad dyscypliny pracy;
            8. przejawiać aktywność w zakresie treści lekcji;
            9. tworzyć atmosferę skupienia przy twórczej pracy;
            10. uczestniczyć w dyskusjach związanych z tematem lekcji.
            1. właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz uczniów;
            2. przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli i
               innych pracowników szkoły, a szczególnie:
            1. przeciwstawiania się przejawom wulgarności i brutalności;
            2. szanowania poglądów i przekonań religijnych innych ludzi;
            3. okazywania szacunku dorosłym i kolegom;
            4. szanowania godności i nietykalności osobistej własnej i innych;
            5. dbałości o wizerunek ucznia i dobre imię szkoły.
            1. dbać o własne życie, zdrowie i higienę;
            2. korzystać z pomieszczeń sanitarnych zgodnie z wymogami higieny i kultury osobistej;
            3. nosić strój dostosowany do miejsca pobytu, charakteru zajęć oraz rodzaju wydarzenia szkolnego (np. lekcja, uroczystość, wycieczka, teatr, lekcja wychowania fizycznego), niezagrażający bezpieczeństwu i umożliwiający udział w zajęciach;
            4. nosić strój galowy podczas uroczystości szkolnych i egzaminów, zgodnie z przyjętymi zasadami;
            5. dbać, aby codzienny strój był czysty, schludny i dostosowany do warunków szkolnych, nie naruszał godności własnej ani innych osób oraz nie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa;
            6. niekorzystania w czasie wszystkich zajęć z telefonu komórkowego i
               innych urządzeń telekomunikacyjnych, elektronicznych bez zezwolenia nauczyciela;
            7. zakładać obuwie zmienne po wejściu do budynku szkoły;
            8. pozostawienia okrycia wierzchniego w szatni;
            9. zadośćuczynienia wyrządzonych szkód;
            10. dbałości o wspólne dobro, ład i porządek w szkole, w szczególności:
            1. szanowania mienia własnego i cudzego;
            2. niezaśmiecania pomieszczeń, utrzymywania ich w czystości i porządku,
               zmiany obuwia;
            3. nieniszczenia ścian, elewacji budynku, sprzętu.
            1.  podporządkowania się zaleceniom dyrektora, rady pedagogicznej, nauczycieli;
            2. nieprzynoszenia przedmiotów oraz ozdób o dużej wartości (cennych) lub zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu. Za zaginięcie bądź zniszczenie przedmiotów szkoła nie ponosi odpowiedzialności;
            3. przestrzegania regulaminów pracowni;
            4. informowania nauczycieli o wszelkich urazach i wypadkach oraz zniszczeniach.
            5. W szkole nie dopuszcza się:
            1. noszenia przez uczniów ozdób (długie kolczyki, kolczyki w nosie, korale, wisiory, duże pierścionki i bransolety) ze względów bezpieczeństwa;
            2. fotografowania i nagrywania osób bądź mienia szkolnego podczas przerw, zajęć lekcyjnych oraz osób i zdarzeń poza szkołą w czasie klasowych bądź szkolnych wyjść w ramach zajęć edukacyjnych (z wyjątkiem sytuacji związanej z wykonaniem projektu bądź promocją szkoły, wyłącznie pod nadzorem nauczyciela).
            3. nieuzasadnionego (inne niż zalecenia zdrowotne) noszenia nakryć głowy podczas pobytu w szkole.
            4. palenia tytoniu, e-papierosów, picia alkoholu oraz zażywania narkotyków, dopalaczy oraz namawiania innych do ich stosowania.
            1. Uczeń ma obowiązek przychodzić punktualnie na lekcje.
            2. Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed swoją pierwszą lekcją oraz opuszczają szkołę bezpośrednio po zakończeniu swoich zajęć (uczniowie miejscowi, nie korzystający z opieki świetlicowej).
            3. Uczniowie mają obowiązek przebywać na terenie szkoły w czasie planowanych zajęć
              i przerw międzylekcyjnych. Obowiązuje zakaz opuszczania terenu szkoły.
            4. Uczniowie zobowiązani są do posiadania butów na zmianę na białych lub jasnych,
               gumowych podeszwach, np. trampki lub tzw. „halówki", czyste i zasznurowane.
            5. Uczeń może skorzystać bezpłatnie z telefonu szkolnego w wyjątkowych sytuacjach
               losowych bądź zdrowotnych.